2019-04-26

Piknik

  Kellemes nyári időjárás, jó zene, Fanta, csinos tollasozó egyetemista lányok...
  Mi kell még egy hangulatos könyvtári piknikhez?!

  A helyes válasz: egy kis vérpezsdítő grundvívás! 😂


  Általában nem szoktam különösebben „marketingelni” a vívásunkat, de mivel a tavalyi könyvtári piknik  - a meglehetősen hűvös időjárás ellenére - kimondottan jól sikerült, így nem volt kérdéses a tegnapi részvétel. 

  Egyedül mentem el, nem számítottam nagyobb érdeklődésre. Az elején három lány és egy fiú hallgatta a rövid felvezető szöveget, nézte meg a gyakorlóeszközöket (BSZ-5). Kellemes meglepetés volt az egyik lány kérdése, hogy a polifoamos szablyánk tömege mennyire hasonlít a honfoglalás kori példányok súlyára. Elbeszélgettünk az egyéb adatokról, az Elit alakulat c. kiállítás szablyáiról, a markolatok fejlődéstörténetéről.


  Innentől kezdve - egy órán keresztül - nem volt megállás! Megmutattam az alapokat és utána mindenkinek kedve lett kipróbálni a laza szabadvívást. Az egyetemista srác többször is beállt, közben magyaráztam, voltak „lassítások”, amikor a többiek is láthatták a konkrét akció lefolyását. Mivel a könyvtár bejárata előtt folytak a véres küzdelmek, így számos arra járó diák, oktató is láthatta az egészet. Egy idősebb úriember majdnem beállt kipróbálni, de sajnos sietett, ezért kénytelen volt kihagyni a mókát. Helyette két diák próbálta ki a grundvívást: az egyik mozgásán rögtön látszott a tudatosság és a magas szintű küzdőszellem, kiderült, hogy korábban sotokánozott.


  Kimondottan élveztem az egészet! Köszönet Annamáriának, Róbertnek, Hannának, Dávidnak, Gergőnek és Noéminek (?) a lelkes közreműködést. A könyvtárnak pedig: a kiváló szervezést, az izgalmaktól nem mentes, minőségi tollasozást, [1] a Fantát, Giovanni Pergolesi csodálatos zenéjét.

Summary:
  Yesterday the local university's library organised a very pleasant picnic where our fencing group was present. I had an opportunity to show students some aspects of street fencing (grundvívás), and all participants had their fair share of structured free fencing (sparring) with padded sabres.

Update:
 A university student, Tünde Bereczki sang at this picnic. I have found a really good video clip (YT) where she is singing. Another one.
__________________________________________________________
  1. Amikor a lelkes nézőközönség megtudhatta, hogy egyes grundvívók milyen magas szinten tudják használni a barantás libucütőt, ami egy nagyobb ágból lett rögtönözve, és amit a fennakadt tollaslabda leverésére használtak a versenyzők. A sikeres próbálkozást pedig meccslabdaként értékelték a résztvevők. :-))
  2. Köszönet Sipos Zsoltnak a fényképekért.

2019-04-21

Vívóélmény

  A történet még 2016 augusztusában kezdődött, amikor az akkori edzőtársam el lett küldve a távoli-távoli messzeségbe (T. → ∞) [1], így mivel aznap épp nem volt kivel vívnom, elmentem megnézni a helyi hagyományőrzők edzését, arra számítva, a végén tudok majd egy keveset szabadvívni. Úgy is lett, sőt egy nagyon kellemes találkozásra is sor került: a lovagok vendége volt a szegedi Ars Ensis egyik tagja.

A kép csupán illusztráció [2]

  Erről már írtam a topikban: „Tegnap egy nagyon érdekes találkozás szemtanúja és résztvevője voltam. A helyi hagyományőrző lovagokat látogatta meg az AE egyik tagja. Rögtön beállt edzeni, a legvégén vívott a csoport vezetőjével és velem. Kimondottan kellemes vívás volt. Edzés után pedig mesélt az AE-ről mint vívóiskoláról, részletesebben a tananyagról, a tanmenetről stb. Utána az egyesület elnöke - a különböző rendezvények során ő személyesíti meg Nagy Lajos királyt - beszélt a helyi lovagok oktatási rendszeréről. Mindig örülök az ilyen jellegű vívótalálkozóknak!” (VMH, 3825)

   Arról már nem írtam, hogy a vasárnapi vívást további kettő követte: az egyik nap plüsikarddal vívtunk privátban, a lovagok nélkül, a másik nap pedig barantás szablyákkal (BSZ-4), meg polifoamos bolognai kardokkal (PK-8). Az összes vívás nagyon kellemes és korrekt volt, valószínűleg mindkét fél számára jó élményként maradt meg az egész találkozás. Utána egy ideig leveleztünk, de aztán a vívókolléga igen komoly leterheltsége miatt elmaradoztak a levelek.

  Annál inkább nagyobb volt a meglepetésem, amikor a napokban újra írt, megemlítve, hogy a gyerekekkel a Bükkben fognak túrázni, és megkérdezte: lenne-e kedvem vívni vele? Persze, hogy volt! Egy kellemes, korrekt vívóval mindig öröm találkozni, beszélgetni, pengét koccantani :-)) Megbeszéltük, hogy most kihagyjuk a plüsit és a szablya lesz a főtéma.

   Nagypéntek délután találkoztunk. Szerencsére az időjárás tökéletes volt, nem volt túl nagy nyüzsgés a diósgyőri vár körül, így viszonylag nyugodt körülmények között folyhatott a szabadvívásunk, valamivel több mint egy órán keresztül (1:05) Érdemes megemlíteni, előtte - valamikor reggel - a kolléga már lefutott 8 km-t. Bolognai egyenes kardokkal [3] kezdtünk, megbeszéltük a szabályokat (pontozás, találati felület stb.), egészen addig vívtunk ezekkel, amíg az egyik eszköz nem roppant meg. („Szegény már elég régi volt” - mondta a kolléga.) Utána a szablyákkal folytattuk: nálam BSZ-4-20-K [4] volt, nála pedig a lassan szabványnak számító GoNow. Ezek hossza szinte teljesen azonos, csupán 2-3 cm-rel volt hosszabb a pengém. Utána kipróbáltuk, hogy milyen érzés PK-8 vs  BSZ-4, az egyenes kard 10-12 cm-rel hosszabb, mint a szablya. (Az már kimondottan nagy előny a másiknak, ha egyszerre érvényesülnek az alábbi körülmények: a) az ellenfél pengéje ennyivel hosszabb; b) az ember szemébe süt a nap; c) a kézfej nem találati felület; d) bal kézzel rá lehet fogni a mozgó pengére is.)  Ez a változat is igen tanulságos volt. A legvégén pedig újra előkerült a két szablya: tíz tiszta találatig vívtunk.

   Mindketten nagyon lelkesen küzdöttünk. Végtelenül élveztem az egészet!

  A vívást követő társalgás is kimondottan érdekes volt. Beszélgettünk az AE-ről, a versenyekről, a szablyavívásról, a szegedi vívóéletről, a közös ismerősökről, a helyi vívóélet fejleményeiről stb.

   Köszönöm a lehetőséget a kedves szegedi vívókollégának.

Ui.:
Talán majd máskor is sikerül összehozni ilyen vívást.

Summary:
  This entry is about a nice meeting & fencing with a member of Ars Ensis (the largest Hungarian HEMA group). The  photo shows the training of AE Szeged, namely sparring in HEMA gear with steel fencing swords (Federschwert). Unfortunately we had an opportunity to fence only with different boffers (straight Bolognese swords & also sabres).
___________________________________________
  1. Erről egyszer majd írok egy bejegyzést. A címe már megvan: Hálátlanok.
  2. A kép eredetije itt található. További képek: galéria.
  3. PK-8, alias „szürke szörnyeteg”. Ezeket én találtam ki, és készítettem el az AE részére valamikor 2013-ban. Kimondottan megható volt látni, hogy még mindig használják őket. Még azt is ki lehetett elemezni, hogy melyik vívóeszköz készült hamarabb, mert pontosan követhető a kard fejlesztéstörténete.
  4. Átalakított eredeti BSZ-4: vastagabb hárítólemez (20 mm-es, bükk), puha kosár.
  5. Külön élmény volt kézbe venni egy kétgyűrűs, Regenyei-féle fédert, és megmozgatni egy kicsit ezt a kellemes fémeszközt.

2019-04-12

Shashka hilts

  I assume that the wast majority of Russian readers visit this blog to find some shashka related stuff. So this post is exactly for them. A few days ago I found an excellent article written by a Russian HEMA researcher. [1]

Details of Cossack shashka (M1910)

  Russian visitors could easily read the text: drawings of the hilt of Cossack officer's shashka, approved by His Majesty etc. etc.

Dragoon officer's shashka (M1881, 1909)

  This is an interesting shashka type - one which has a hand protection feature: single knuckle bow. Usually shashkas don't have such a protection.
________________________________________
  1. Soon I will indicate the author's name, and the location of this very good article.

2019-04-05

Hermann (1861)

 After one-two fascinating decades of the HEMA recent march - which has produced a remarkable stream of the valuable historical sources - it is still uplifting to find a relatively unknown sabre fencing source. [1]

 The whole story began as a routine fact-checking search. I read a passage from László Gerentsér's book [2], published in 1944, that the famous Vigeant fencing bibliography did not mention any 19th century Hungarian treatises, so I have decided to check another important reference work: Carl Thimm's  bibliography [3], where I have found - as expected - some Hungarian authors: Balassa, Chappon etc. With a sudden inspiration I have decided to search: how many fencing books were printed Buda (0 book), then in Pest [4]. 

  And bingo! Several search results have been found, among them two books of August Hermann. Later it would become evident that the SAGA's database already recorded this author, even included a link to the online version of 1861's book.

  Let's see what books are mentioned in the Thimm's bibliography:
  • Grundzüge einer Anleitung zum Säbelfechten. Pest, 1859;
  • Schlüssel zur Kunst des Rapier - und Säbelfechtens á la Contrepointe. Linz, 1861.

   Säbelfechten - German for sabre fencing - is a very exciting keyword for me. The first book, entitled (roughly): Basic features of a manual for sabre fencing: in addition to fencing tasks and their solution does not yielded any interesting pictures, only this one.

At the moment this is the only picture from the 1859's book [5]

  Also it has become painfully obvious that this book was printed in Fraktur typeface, which is really-really uncomfortable to read. But the second book, also in Fraktur, entitled approximately: Key to the art of rapier and Sabre fencing a la Contrepointe, published in 1861 [6]:


has been full of interesting visual stuff:

Table 7 & 8

Table 9 & 10

  This is only preliminary information about these two interesting sabre fencing manuals. At some stage it will be necessary to transcript Fraktura text into modern German, and then the proper translation and interpretation could start.
____________________________________
  1. 1300 items are listed in the SAGA database for the 19th century. Schola Gladiatoria's own link farm (19thC Treatises) contains 317 entries (links to the online version of a particular fencing book).
  2. A famous Hungarian fencing master & fencing historian (1873-1942).
  3. A Complete Bibliography of Fencing and Duelling (1896)
  4. Before 1873 Buda and Pest were independent towns on two sides of the Danube River.
  5. ONB version.
  6. Google book.