A Vívómúzeum fénykép-gyűjteményében találkoztam az alábbi felvétellel. A leírás szerint a fénykép 1932-ben készült, és Piller György olimpiai bajnokot meg a szintén bajnok Petschauer Attilát ábrázolja. Némileg kétkedéssel nézegettem a fotográfiát, mivel a bal oldali férfi valahogy nem hasonlított Pillerre.
Úgy éreztem, érdemes lesz alaposabban utánajárni az egésznek. Jó megérzés volt! Némi keresés után kiderült, hogy Petschauer jobbján Lukács Pál színész látható, aki az olimpia évében nagyon segítőkészen és bőkezűen látta vendégül a magyar olimpikonokat.
Lukács bemutatja a vívózseni és újságíró
Petschauer Attilát az Universal stúdiójában [1]
Filmbemutató után, indulás előtt:
Lukács és felesége Petschauer társaságában [1]
Lukács Pál és a magyar olimpikonok találkozásáról, az együtt töltött napokról a Nemzeti Sportban olvashatunk egy jó cikket, ebből idéznék egy rövid részt: „Hollywood nagylelkű magyar sztárja tehát jelesre vizsgázott hazafiságból, úriemberi mivoltából, eleganciájából mit sem veszített Amerikában. Ugyanakkor imázsára kötelességszerűen is ügyelnie kellett [...]:
„Lukács Pál, a Vígszínház egykori művésze, a Hollywoodban is világhírt szerzett Oscar-díjas művész volt a főszurkoló. Többször volt, hogy majdnem elájult az izgalomtól. A versenyek végeztével pedig bent, az olimpiai faluban történeteivel, kalandjaival szórakoztatott bennünket. Csak egyszer, az egyik eredményhirdetésnél jött zavarba, hiszen szerződése szigorúan előírta, hogy nyilvános helyen sehol sem veheti le a kalapját, nehogy a gyengébb nem képviselői kiábránduljanak a kissé, bizony, már kopaszodó sztárból. Így azután, amikor a himnuszunkat játszották az olimpiai stadionban, Lukács Pál felugrott a nézőtérről és kiszaladt a feljáróba…””
_________________________________
- Szabó Gábor: Ötkarikás Hollywood – a mozisztár Lukács Pál esete a magyar olimpikonokkal a „film-Bábelben” (2021) (online)
- Lassan már 2 éve annak, hogy írtam a Vívómúzeumnak a hibáról, de még mindig a téves adat szerepel a honlapon: