Egerben pont egy hete került lebonyolításra a Balassi Kupa, amely már 2008 óta a Kárpát-medence szablyavívóit kívánja évente összehozni egy színvonalas vívóverseny keretében. Most is egy hangulatos helyszínen sikerült megszervezni az eseményt, Eger városának Felnémet nevű részében, egy általános iskola hatalmas és kényelmes tornatermében. Összesen 138-an vettek részt a gyerekek (2 korcsoport), a serdülők, a nők és a férfiak küzdelmeiben. Legjobb tudomásom szerint idén a férfi kategóriában 60 versenyző indult, ezzel a létszámmal a kupa igencsak megközelítette a lengyelországi Bielsko-Bialában februárban megrendezett FechtBerg nevű HEMA-verseny szablyavívó számát, melyet Európa legnagyobb szablyás versenyének tartanak (2025-ben 99 fő indult ebben a versenyszámban).
Készülődés [1]
A felkészülésem egyértelműen jól sikerült, már több hónapja folyamatosan sikerült összehozni a heti 2 db vívóedzést, ahol alkalmanként legalább 1 órányi szabadvívás is volt váltott ellenfelekkel, plusz a további 2 db kiegészítő edzést, általában gömbsúlyzó (kettlebell) meg futás formájában. Nem volt sérülésem, nem betegedtem meg közvetlenül a verseny előtt, a tomboló influenzajárvány ellenére sem. Plusz heti három-négyszer voltak meditatív „edzések” a mentális összetevő erősítésére. (Erről majd máskor.)
G-csoport (a csörték végeredménye)
Amikor megláttam a csoportbeosztást (G), akkor csak pislogtam, mert senkit nem ismertem az ellenfelek közül. Egyfelől örültem, hogy nem kerültem egy „halálcsoportba”, ahonnan nehéz továbbjutni a neves ellenfelek miatt, másfelől ott lebegett a kérdés: „Vajon mint tudnak a többiek?” Kissé feszülten kezdtem a vívást, ami persze nem véletlen, hisz ~11:26-kor jelentették be felnőtt küzdelmek kezdetét (A-, B-csoport), de aztán a csoportkörök nagyon elhúzódtak az időlimit hiánya miatt [2], mi csak jóval később, valamikor 2 óra körül kerültünk sorra. (A fenti táblázatot 14:55-kor fényképeztem le.) Az első asszót 5:2-re nyertem, mint később kiderült a csoport második legeredményesebb vívója ellen. Itt kissé lenyugodtam. A következőt 5:0-ra sikerült hozni, 3 db kéztalálattal (az ellenfél úgy döntött, hogy nem veszi át a bal kezébe a szablyát, így minden találat 2 pontot hozott). Ezen a ponton kezdtek összemosódni a történések. A harmadik győzelem után már teljesen lenyugodtam, mert éreztem, hogy jók a továbbjutási esélyeim. Egyetlen kizárásos támadásra emlékszem, amikor 3g3g felállásban kizártam a másik pengét, megtartottam a kötést és közben tisztán megérintettem az ellenfél fejét (5:0). Utána már csak arra kellett figyelmeztetnem magam, hogy most jön a neheze: 2 olyan vívó, akiket már láttam vívni, kiderült, hogy jól vívnak, plusz az egyikről kiderült, hogy igen-igen sportos testalkatú (Kocsis Gergely, a Hajdú Baranta csapat vezetője). A másik meg A Szablya Iskolájának a versenyzője volt (lásd az 1. képet). Végül ezekben az asszókban is sikerült nyernem, így nem volt kétséges, hogy csoportelsőként – vereség nélkül – biztos a továbbjutásom. Így is lett.

Az egyenes kiesési szakasz
(1. rész)
Tisza Máté vs Kocsis (még a csoportban)
A kieséses szakasz első mérkőzését újra a sportos Kocsis Gergellyel vívtam. Ennek utólag kimondottan örültem, mert úgy éreztem, korrekt lehetőséget kapott a visszavágóra. [3]
Ez már az egyenes kieséses szakasz:
a Szablya Iskolája vívója vs Gyulánszky Milán,
a jobb felső sarokban: Kristóf vs Emil
A következő ellenfelem egy igen magas srác (196-198 cm) volt a Királyi Solymok Buda Baranta csapatból. Könczöl Kristóf kimondottan ügyesen kezdett: megvágta a kezem, átvettem, 0:1 a javára, utána talán 2:1 lett a pontarány, ezt követően nem tudtam kivenni a testem egy tiszta hasvágásból, így 2:3 lett az állás. Innentől nagyon odafigyeltem a távolságra, csak kerülgettük egymást egy ideig, aztán egy tempó-fejvágással eldőlt a mérkőzés: 5:3. Nyertem! Mehettem a következő körbe.
Számomra már véget ért a verseny,
Albaz Szilárd küzd László Zsolttal [6]
Ami sajnos nem tartott sokáig, mert gyorsan kikaptam az idei Balassi Kupa győztesétől. Valahogy egy mentális hullámvölgyben kapott el Szilárd (0:5), mert utána úgy éreztem, hogy vele szemben jobban is vívhattam volna.
Az első nyolc helyezett 4,5-de avagy fél lábbal
a dobogó közelében [4]
Legidősebbként
a legjobb nyolc között
A dobogósok plusz legalább 2 elégedett ember [5]
Köszönet a szervezőknek, a segítőknek, a fáradságos és hálatlan munkát végző bíróknak – különösen azoknak a barantásoknak, akik előbb bíráskodtak, majd vívtak is –, meg természetesen az összes vívónak, akik nélkül nem születhetett volna meg ez a nagyon kellemes vívóélmény 2025 februárjában!
__________________________________________________________
- A G-csoport egyik küzdelme. A Szablya Iskolája vívócsapat egyik tagja (Tisza Máté) küzd Magony Andrással, közben a bíró éberen figyel. Kiválóan végezte a munkáját, mindig megkérdezte, hogy a vívók miként értékelték a kettős találatokat: Együttes? Követő találat?, feleslegesen nem avatkozott be az asszók természetes lefolyásába. Ha az egyik fél jelezte, hogy szerinte követő találat volt az ellenfél válasza, akkor megkérdezte az érintett felet, hogy egyetért-e ezzel az értékeléssel. Általában nem voltak viták a mi csoportunkban.
- Az előző Balassin, Pozsonyban volt időlimit. Most ellenőriztem az akkori szabályokat: „A párbaj 10 pontig tart, vagy 2 perc tiszta küzdelmi idő lejártával beáll a végeredmény. Amennyiben 2 perc tiszta küzdelmi idő letelte után pontegyenlőség áll fenn, a következő tiszta találat dönt. A 2 perces tiszta küzdelmi idő megállításának pillanatában tempóból bevitt találat érvényesnek minősül.” (Megtalálható az OBSZ honlapján keresztül (január 15-i versenykiírás) itt.)
- Amikor megláttam a kiesési szakasz táblázatát, akkor elkezdtem keresni az ellenfelem a neve alapján, miközben teljesen elfelejtettem, hogy vele már vívtam a csoportkörben. Kiderült, hogy már elindult haza, mivel úgy tudta, hogy nem jutott tovább. Picit megörültem, hogy nem kell levívni egy asszót, több energiám marad a többi mérkőzésre. Aztán Eger határából visszafordult, megvártuk és újra vívtunk. Most is nyertem.
- 1. Albaz Szilárd (OBSZ; már egyszer megnyerte a Balassi Kupát (2023-ban ?)); 2. Berki László (OBSZ); 3. Tichy-Rács Alex (A Szablya Iskolája); 4. László Zsolt (EBSZ; Erdély); 5. Barta Emil
- Én garantáltan az voltam. A kép egy YT-videóból lett kivágva (3:33).
- Egy kiváló illusztráció arra, hogy milyen egy követő vágás: a fenti videó (1:14).
A képek forrása: A Szablya Iskolája FB-oldala, OBSZ-videó, saját felvételek (az adatlapok).